225PHC600K
Manufacturer:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part Number:
225PHC600K
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 600VDC AXIAL
Manufacturer :
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.8 mOhms
Features :
Low ESR, Low ESL
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.827" Dia x 1.811" L (21.00mm x 46.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
330V
Voltage Rating - DC :
600V