ECW-F4125HB
Part Number:
ECW-F4125HB
Description:
CAP FILM 1.2UF 3% 400VDC RADIAL
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
1.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.811" (20.60mm)
Lead Spacing :
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.102" L x 0.484" W (28.00mm x 12.30mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
400V