715P473912MD3
Part Number:
715P473912MD3
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 1.2KVDC RAD
Capacitance :
0.047 µF
Height - Seated (Max) :
1.051" (26.70mm)
Lead Spacing :
1.094" (27.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.740" Dia x 1.650" L (18.80mm x 41.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
475V
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)