EFDKS60K126E072LH
Part Number:
EFDKS60K126E072LH
Description:
CAP FILM 12UF 10% 600VDC RAD
Capacitance :
12 µF
Height - Seated (Max) :
1.220" (31.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.669" W (42.00mm x 17.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V