PWS2152330KG
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
PWS2152330KG
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.033UF 10% 1.5KVDC AXL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.033 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.630" Dia x 1.063" L (16.00mm x 27.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
450V
Voltage Rating - DC :
1500V (1.5kV)