BFC233817154
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC233817154
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 20% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-50°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)