760M50454
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
760M50454
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.5UF 5% 400VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.449" Dia x 1.252" L (11.40mm x 31.80mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
220V
Voltage Rating - DC :
400V