QAP2J224JRP
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QAP2J224JRP
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 5% 630VDC AXIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
0.602" W, 0.280" T x 1.181" L (15.30mm, 7.10mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
630V