BFC237544113
Part Number:
BFC237544113
Description:
CAP FILM 0.011UF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
0.011 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)