MKT1813610064
Part Number:
MKT1813610064
Description:
CAP FILM 10UF 5% 63VDC AXIAL
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Axial
Size / Dimension :
0.571" Dia x 1.240" L (14.50mm x 31.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V