BFC237534203
Part Number:
BFC237534203
Description:
CAP FILM 0.02UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.02 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)