QXP2G105JRP7FX
Manufacturer:
Nichicon
Part Number:
QXP2G105JRP7FX
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Nichicon
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.075" (27.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V