QXP2G105JRPT
Part Number:
QXP2G105JRPT
Description:
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.937" (23.80mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
400V