F340X142748KKP2T0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F340X142748KKP2T0
Category:
Film Capacitors
Description:
MKP F340X1 0,27F 10% 480VAC
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; 3 Phase
Capacitance :
0.27 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
85C/85% Humidity
Height - Seated (Max) :
0.933" (23.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V, 530V
Voltage Rating - DC :
800V