DS371206-CA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
DS371206-CA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 20UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
Motor Run
Capacitance :
20 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
3.622" (92.00mm)
Lead Spacing :
0.630" (16.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Last Time Buy
Ratings :
Size / Dimension :
1.614" Dia (41.00mm)
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V