B32756C2605J000
Part Number:
B32756C2605J000
Description:
CAP FILM 6UF 5% 500VDC RADIAL
Capacitance :
6 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.280" (32.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
500V