BFC246841474
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC246841474
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.47 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.492" W (26.00mm x 12.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V