BFC246854225
Part Number:
BFC246854225
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
2.2 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.386" W (26.00mm x 9.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V