PHC1704400KR
Part Number:
PHC1704400KR
Description:
CAP FILM 4UF 10% 700VDC AXIAL
Capacitance :
4 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.7 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.240" Dia x 1.732" L (31.50mm x 44.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
700V