BLH205K122A042
Part Number:
BLH205K122A042
Description:
DC LINK, THB, 85/85, AEC-Q200
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
2 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
32.5 mOhms
Features :
85C/85% Humidity, THB, Low ESR, Low ESL, Long Life
Height - Seated (Max) :
0.996" (25.30mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)