BFC238302434
Part Number:
BFC238302434
Description:
CAP FILM 0.43UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.43 µF
Height - Seated (Max) :
4.587" (116.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V