BFC236823395
Part Number:
BFC236823395
Description:
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC RADIAL
Capacitance :
3.9 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V