F339X146848KKI2B0
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
F339X146848KKI2B0
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.240" L x 0.728" W (31.50mm x 18.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
480V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)