BFC237524823
Part Number:
BFC237524823
Description:
CAP FILM 0.082UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.082 µF
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)