BFC246841684
Part Number:
BFC246841684
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.68 µF
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.591" W (26.00mm x 15.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V