ECW-F2475HAQ
Part Number:
ECW-F2475HAQ
Description:
CAP FILM 4.7UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.146" (29.10mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.937" L x 0.583" W (23.80mm x 14.80mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V