PHC1255100KN
Part Number:
PHC1255100KN
Description:
CAP FILM 10UF 10% 250VDC AXIAL
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.3 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
0.866" Dia x 1.260" L (22.00mm x 32.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V