FFB24H0116K--
Part Number:
FFB24H0116K--
Description:
CAP FILM 11UF 10% 300VDC RADIAL
Capacitance :
11 µF
Height - Seated (Max) :
1.012" (25.70mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.224" L x 0.575" W (31.10mm x 14.60mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
300V