BFC237521753
Part Number:
BFC237521753
Description:
CAP FILM 0.075UF 3.5% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.075 µF
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.354" W (30.00mm x 9.00mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)