BFC237534183
Part Number:
BFC237534183
Description:
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD
Capacitance :
0.018 µF
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.413" W (26.00mm x 10.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)