BFC247944394
Part Number:
BFC247944394
Description:
CAP FILM 0.39UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
0.689" (17.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V