BFC238312244
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC238312244
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.24UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.24 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
4.587" (116.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
200V
Voltage Rating - DC :
400V