ECW-F2565HAQ
Part Number:
ECW-F2565HAQ
Description:
CAP FILM 5.6UF 3% 250VDC RADIAL
Capacitance :
5.6 µF
Height - Seated (Max) :
1.197" (30.40mm)
Lead Spacing :
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.937" L x 0.638" W (23.80mm x 16.20mm)
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
250V