BFC236826475
Part Number:
BFC236826475
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V