QXP2E335JRPT
Part Number:
QXP2E335JRPT
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC RADIAL
Capacitance :
3.3 µF
Height - Seated (Max) :
1.059" (26.90mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V