BFC247934754
Part Number:
BFC247934754
Description:
CAP FILM 0.75UF 5% 160VDC RADIAL
Capacitance :
0.75 µF
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.728" L x 0.374" W (18.50mm x 9.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V