BFC237525114
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
BFC237525114
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.11UF 3.5% 1KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.11 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.925" (23.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)