BFC237514184
Part Number:
BFC237514184
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.945" (24.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.433" W (30.00mm x 11.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V