BFC237544133
Part Number:
BFC237544133
Description:
CAP FILM 0.013UF 5% 2KVDC RADIAL
Capacitance :
0.013 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
600V
Voltage Rating - DC :
2000V (2kV)