BFC246816475
Part Number:
BFC246816475
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.102" (28.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.024" L x 0.587" W (26.00mm x 14.90mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V