BFC237535223
Part Number:
BFC237535223
Description:
CAP FILM 0.022UF 1.6KVDC RADIAL
Capacitance :
0.022 µF
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1600V (1.6kV)