FFB14H0755K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFB14H0755K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 7.5UF 10% 300VDC RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
7.5 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.882" (22.40mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.224" L x 0.512" W (31.10mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
300V