BFC237520913
Part Number:
BFC237520913
Description:
CAP FILM 0.091UF 5% 1KVDC RADIAL
Capacitance :
0.091 µF
Height - Seated (Max) :
0.906" (23.00mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)