760M60551
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
760M60551
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 6UF 5% 160VDC AXIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.610" Dia x 1.740" L (15.50mm x 44.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
100V
Voltage Rating - DC :
160V