761M22556C
Part Number:
761M22556C
Description:
CAP FILM 2.2UF 5% 630VDC AXIAL
Capacitance :
2.2 µF
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.299" W, 0.811" T x 1.740" L (33.00mm, 20.60mm x 44.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V