942C8P47K-F
Part Number:
942C8P47K-F
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 850VDC AXIAL
Capacitance :
0.47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.984" Dia x 1.339" L (25.00mm x 34.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
360V
Voltage Rating - DC :
850V