BFC237511134
Part Number:
BFC237511134
Description:
CAP FILM 0.13UF 3.5% 630VDC RAD
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.13 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Height - Seated (Max) :
0.886" (22.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.374" W (30.00mm x 9.50mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V