BFC236861394
Part Number:
BFC236861394
Description:
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
Capacitance :
0.39 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V