BFC237525154
Part Number:
BFC237525154
Description:
CAP FILM 0.15UF 3.5% 1KVDC RAD
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
1.004" (25.50mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Tolerance :
±3.5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)