KP1836415124
Manufacturer:
Vishay BC Components
Part Number:
KP1836415124
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.15UF 5% 1.25KVDC RAD
Manufacturer :
Vishay BC Components
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
Capacitance :
0.15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.476" (37.50mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
400V
Voltage Rating - DC :
1250V (1.25kV)